Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2022
Gizemli Dualar
Anasayfa » Gizemli Dualar » Af ve Mağfiret Duası

Af ve Mağfiret Duası

Af ve Mağfiret DuasıAf ve Mağfiret Duası 

Af: Günaha ceza vermemektir. Mağfiret ise: tamamen örtmektir. Bazı zaman bir günaha ceza verilmekten vazgeçilir ama günah açıklanır ve yüze vurulur. İşte bu aftır.
Mağfirette ise, günah açıklanmaz ve yüze vurulmaz. Günahtan tamamen vazgeçilir.

Mesela, birisi sizin bir malınızı çalsa, siz onu yanınıza çağırarak, onun bu suçunu yüzüne vursanız ve onu mahcup ettikten sonra, hırsızlığına da ceza vermezseniz, bu aftır. Cezadan vazgeçtiniz ama suçu yüze vurdunuz.
Eğer ceza vermediğiniz gibi, onun hatasını da yüzüne vurmazsanız, suçunu bildiğiniz halde, onu mahcup etmemek için, onunla yüz yüze gelmezseniz, bu da mağfirettir.
Ey Allahım! Affına ve mağfiretine muhtacız. Günahlarımızı affederek bize affın ile rahmet eyle. Ve hatalarımızı yüzümüze vurmayarak mağfiretinle bizlere tecelli eyle. Ya Afuv, ya Gafur.

Af ve Mağfiret için Dua; Af, mağfiret ve âfiyet için çok duâ etmelidir. Bunların hepsini ihtiva eden çok kıymetli duâ,  Allahümme rabbenâ âti-nâ fiddünyâ haseneten ve fil-âhıreti haseneten ve kı-nâ azâbennâr” dır. (4)

Her zaman şu mağfiret duâsını okumalıdır: “Allahümmagfir lî ve li-âbâî ve ümmehâtî ve li-ebnâî ve benâtî ve li-ihvetî ve ehavâtî ve li-ecdâdî ve ceddâtî ve li-a’mâmî ve ammâtî ve li-ahvâlî ve hâlâtî ve li-zevcetî ve ebeveyhâ ve li-esâtizetî ve lil-mü’minîne vel-mü’minât vel hamdü-lillâhi Rabbil’âlemîn!”. (5)


(Kadın okursa, zevcetî yerine zevcî ve ebeveyhâ yerine, ebeveyhî demelidir.)

Allahü teâlânın magfiretine sığınarak,”Allahümme magfiretüke evsa’u min zünûbî ve rahmetüke ercâ indî min amelî (7) duâsını da okumalıdır. (Yâ Rabbî! Magfiretin, benim günahlarımdan daha geniştir. Rahmetin, bana, amelimden daha ümmîd vericidir) demektir.

Af magfiret için şu duâ da okunmalıdır: Yâ Allah! Yâ Rahmân! Yâ Rahîm! Yâ Afüvvü yâ Kerîm! Fa’fü annâ, vagfirlenâ, verhamnâ, vensurnâ alel-kavmil kâfirîn!”

Günahların Affı için Okunacak Dualar

Her günahın affı için, kalp ile tövbe etmek ve dil ile istiğfar etmek ve beden ile kaza etmek lazımdır. Yüz kere tesbih etmek, yani “Sübhânallah-il-azîm ve bihamdihi” demek ve sadaka vermek ve bir gün oruç tutmak, çok iyi olur. “Sübhânallahi ve bi-hamdihi sübhânallahil-azîm.” (10)

(Anlamı : “Allah’a hamd ederek O’nu noksanlıklardan tenzih ederim, Yüce Al­lah’ı tenzih ederim”). Bunu, her gün ve her gece yüz kere okumalıdır. Hadis-i şeriflerde buyruldu ki: “Sabah-akşam 7 defa “Allahümme ecirni minennar” (Anlamı : “Allah’ım, bizi cehennem ateşinden koru.” ) diyen cehennemden kurtulur” “Sabah-akşam 7 defa, “Hasbiyallahü la ilahe illa hu, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azim” (Anlamı : “Bana Allah yeter ondan başka ilah yoktur, ben ancak ona güvendim ve O, büyük arşın sahibidir.”) okuyanın dünya ve ahiret işine Allah kâfi gelir.”
“Sabah akşam yüz defa “Sübhanallahi ve bihamdihi“, (Anlamı : “Allah’ı hamd ile tesbih ederim.”) diyenin, günahları deniz köpüğü kadar da olsa affedilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz