Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Mart 2023
Gizemli Dualar
  
Anasayfa » Gizemli Dualar » Kaygı ve Korkuları Etkisiz Hale Getirmek için Dualar

Kaygı ve Korkuları Etkisiz Hale Getirmek için Dualar

Kaygı ve Korkuları Etkisiz Hale Getirmek için Dualar

Her şeyin sahibinin Rabbimiz olduğunu bilerek O’nun bize sahip çıkacağını ve bizi asla yalnız bırakmayacağını düşünmek, Rabbimizin ahkiki dost ve yardımcımız olduğuna inanmak, içimizdeki kaygı ve korkuları etkisiz hale getirmenin en güzel ilacıdır. İçimizdeki kaygı ve korkuları yenmemiz için bize dost olacak en güzel dualar ise şunlardır.

Eûzu bikelimâtillâhi’t-tâmmeti min şerri mâ halak

”Bütün yaratılmışların şerrinden Allah’ın tam ve sarsılmaz kelimelerine sığınırım.”

İçimizdeki kaygı ve korkuları bir bıçak gibi kesen en güzel ayetlerden biri de, Âyetü’l-Kürsideki hıfz âyetini bol tekrarla içimize sindirerek okumamızdır “Velâ yeûduhû hıfzuhumâ ve hüve’l-aliyyü’l-azim

“Gökleri ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez.O, yüce ve büyüktür.”

Kaygı durumlarında Hz. Peygamber (s.a.v)’in, Felak, Nas ve Ayetel Kürsi Surelerini okuduğu ve tavsiye ettiği bildirilmiştir. . Ayrıca Peygamber Efendimiz ( sav )’e bol bol salavat getirmekte tavsiye edilmiştir.

Resul-i Ekrem Efendimizin yatağa girdiği zaman okuduğu çeşitli dualar vardır. Bu konuda Büreyde (r.a)’den nakledilen bir hadisi şerifte Hz. Peygamber (s.a.v), şu duayı tavsiye buyurmuştur:


“Ey yedi kat semânın ve onların gölgelediklerinin Rabbi, ey arzların ve onların taşıdıklarının Rabbi, ey şeytanların ve onların azdırdıklarının Rabbi! Bütün bu mahlukâtının şerrine karşı, beni himâye et! Et ki, hiç birisi, üzerime âniden saldırmàsın. Senin koruduğun aziz olur. Senin övgün yücedir, senden başka ilah da yoktur; ilah olarak sâdece sen varsın.”

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.