Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Ağustos 2022
Gizemli Dualar
Anasayfa » Gizemli Dualar » Melekleri Bile Şaşırtan Dua / Çok Sevaba ihtiyacı Olanların Duası

Melekleri Bile Şaşırtan Dua / Çok Sevaba ihtiyacı Olanların Duası

Melekleri Bile Şaşırtan Dua / Çok Sevaba ihtiyacı Olanların Duası

Bu dua bir insanın aklının alamayacağı , ömrünü riyazet ve halvette geçirse yinede faziletini anlayamayacağı bir duadır. Dua şöyledir;

İz kâlellâhu yâ îsâbne meryemezkur ni’metî aleyke ve alâ vâlidetike iz eyyedtuke bi rûhil kudusi tukellimun nâse fîl mehdi ve kehlâ(kehlen), ve iz allemtukel kitâbe vel hikmete vet tevrâte vel incîl(incîle), ve iz tahluku minet tîni ke hey’etit tayri bi iznî fe tenfuhu fîhâ fe tekûnu tayran bi iznî ve tubriul ekmehe vel ebrasa bi iznî, ve iz tuhricul mevtâ bi iznî, ve iz kefeftu benî isrâîle anke iz ci’tehum bil beyyinâti fe kâlellezîne keferû minhum in hâzâ illâ sihrun mubîn(mubînun). Kul nezzelehu rûhul kudusi min rabbike bil hakkı li yusebbitellezîne âmenû ve huden ve buşrâ lil muslimîn(muslimîne).Kul men kâne aduvven li cibrîle fe innehu nezzelehu alâ kalbike bi iznillâhi musaddikan limâ beyne yedeyhi ve huden ve buşrâ lil mu’minîn(mu’minîne). Men kâne aduvven lillâhi ve melâiketihî ve rusulihî ve cibrîle ve mîkâle fe innallâhe aduvvun lil kâfirîn(kâfirîne). İn tetûbâ ilâllâhi fe kad sagat kulûbukumâ, ve in tezâherâ aleyhi fe innallâhe huve mevlâhu ve cibrîlu ve sâlihul mu’minîn(mu’minîne), vel melâiketu ba’de zâlike zahîr(zahîrun).”

-Manası:
Allah (cc.) şöyle buyurmuştu; “Ey Meryem oğlu İsâ! Senin ve annenin üzerindeki nimetimi hatırla. Seni Ruhûl Kudüs ile desteklemiştim de beşikte iken de yetişkin iken de insanlarla konuşuyordun. Sana Kitab’ı, Hikmet’i, Tevrat’ı ve İncil’i öğretmiştim. Ben’im iznimle nemli topraktan kuş şeklinde heykel (suret) yapmıştın, sonra onun içine üflemiştin, böylece Ben’im iznimle bir kuş olmuştu. Ve, doğuştan kör olanı ve alaca tenliyi yine Ben’im iznimle iyileştiriyordun. Ben’im iznimle ölüleri (diriltip, kabirden) çıkartıyordun. Ve onlara apaçık belgeler getirdiğin zaman İsrailoğullarının saldırısını senden savmıştım (seni kurtarmıştım). O zaman onlardan kâfir olanlar (küfürde olanlar); “Bu ancak, sadece apaçık bir sihirdir.” demişlerdi.” De ki: “O’nu (Kur’ân-ı Kerim’i), Rabbinden hak ile âmenû olanları sebat ettirmek için ve müslümanlara (teslim olanlara), hidayet ve müjde olarak Ruh’ûl Kudüs (Cebrail a.s) indirdi.” Kim Cibril’e düşman oldu ise (ona) de ki: “Halbuki muhakkak ki o (Cebrail a.s), onların ellerindeki (kitapları) tasdik eden O (Kur’ân’ı), Allah’ın izniyle, mü’minlere bir hidayet (rehberi) ve müjde olarak senin kalbine indirdi.” Kim, Allah’a ve O’nun meleklerine ve O’nun resûllerine ve Cebrail’e ve Mikail’e düşman oldu ise, o taktirde muhakkak ki Allah kâfirlere düşmandır. Siz ikiniz de Allah’a tövbe edin . Çünkü ikinizin de kalbi kaymıştı. Ve eğer O’na (Hz. Peygamber (S.A.V)’e) karşı yardımlaşırsanız, o taktirde muhakkak ki Allah, O’nun Mevlâsı’dır, Cibril (A.S) ve mü’minlerin salih olanları ve bunlardan başka melekler de O’na zahirdirler (yardımcıdırlar).

Bu duayı okuyan amenu kul için melekler Allah c.c huzuruna gelirler ve şöyle derler.

”Ey rabbimiz senin kulun öyle bir şey söyledi ki onu nasıl yazacağımızı bilmiyoruz”
Allah c.c şöyle buyurur ”O sözü kulumun söylediği şekilde yazın ki bana kavuştuğunda onunla kendisini ben mükafatlandırayım.”

Duayı okuyan sahabe efendilerimizden Ebu Zer R.A’dır. Bu duayı okuduğunda Cibril (Cebrail) a.s Peygamber efendimiz s.a.v yanına gelerek;

”Melekler bile onun bu duasına şaşırmışlardır. Senin ümmetinden kim bu duayı yaparsa, günahları denizin köpüklerinden ve yeryüzünün topraklarının sayısından fazla da olsa, mutlaka bütün günahları affedilir.” der. Yine Hz Ali R.A’ den rivayetle;

“Senin ümmetinden her kim bu dua kalbinde bulunarak sana kavuşursa mutlaka Cennetler ona aşık olur. Sağındaki ve solundaki Melekler o an “Ey ALLAH’ın velisi İstediğin kapıdan gir diye nida ederler” 

 

Oğuz Alışkan

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
 1. Nuray dedi ki:

  Adımın anlamını merek ediyorum hayatım boyunca hiç gülmedim

  1. admin dedi ki:

   Ayın parlaklığı, ay ışığı Işık saçan ay, ayın en çok ışık saçtığı dönem demektir….

   Karakterinizin en belirgin özelliği duygusallık. Hayatınıza duygularınızla yön veriyorsunuz. Önemli kararlar alırken bile mantığınızla değil, duygularınızla hareket ediyorsunuz. Bu nedenle de kimi zaman üzülüyorsunuz. Ancak sezgileriniz güçlü olduğu için çoğunlukla doğru kararlar alıyorsunuz. Hayatınızın temelinin “sevgi” olduğuna inanıyorsunuz. Felsefeniz “sevmek ve sevilmek”. “Kimseden nefret etmemek” başlıca kuralınız. Sevginizi olabildiğince çok insana vermek istiyorsunuz. İnsanlar da sizi seviyor. Duygusallığınız iş yaşamınızı da oldukça etkiliyor. Sevmediğiniz ve insanlığa yararlı olamadığınızı düşündüğünüz işlerde çalışmak istemiyorsunuz. Karşı cinste aradığınız özellikler ise “sonsuz aşk ve sadakat”

   Tam bir filozof gibisiniz. Ruhsal hayat, maneviyat ve fikir alışverişine çok düşkünsünüz. Çok değişken bir yapınız var. Etrafınıza soğuk davranmaktan kaçınmalı ve biraz daha yakınlaşmalısınız. Yalnızlıktan uzak durmalı ve hayatınıza biraz güzellik katmalısınız.

   N Sağduyu sahibi bir kişiliktir. Üstün güçlere ve yeteneklere sahiptir. 6. his duygusu gelişmiştir.
   U Durağan bir yapısı vardır. İşlerini aceleye getirmez yavaş yavaş sağlam yapmayı tercih eder.
   R Karar verirken çok güçlük çeker. Tereddüt hayatının bir parçasıdır.
   A Olayları algılama duygusu gelişmiştir. Mantıklı düşünme en üst seviyededir.
   Y Geçmişindeki olayları hiç unutmaz. Kinci bir kişiliğe sahiptir. Güçlü bir karakteri vardır.

   Araştırmalarıma dayanarak yazdım bu açıklamaları isminizin analizi bunlar Nuray Hanım…

Yorum Yaz