Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2022
Gizemli Dualar
Anasayfa » Gizemli Dualar » Salavat Okumanın Faydaları ve Faziletleri

Salavat Okumanın Faydaları ve Faziletleri

Salavat Okumanın Faydaları ve Faziletleri 

Salavat Okumanın Faydaları ve Faziletleri

Salavat Okumanın Faydaları ve Faziletleri

“Bir kimse günde 500 defa bana salât okursa, ebediyen fakirlik görmez, günahları affedilir.”
Abdurrahmân ibn-i Attâb Kurtubî hazretleri Mâlikî mezhebi fıkıh âlimi olup, 433 (m. 1041)’de Endülüs’te (İspanya) Kurtuba’da (Cordoba) doğdu. 520 (m. 1126)’de orada vefât etti. “Şifâ-üs-sudûr” isimli kitabında buyuruyor ki:
Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Kıyamet gününde derecesi bana en yakın olanınız, en çok salât okuyanınızdır”
Taberânî, Hazreti Enes’ten (radıyallâhü anh) rivayet etti, Resûlullah efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdular ki: “Cebrail biraz önce bana Rabbinin haberi ile geldi: Yeryüzünde sana bir kere salavat okuyan Müslümana ben ve meleklerim on salât ederiz.”
Yine Hazreti Enes bildirir. Resûlullah efendimiz buyurdular: Allahü teâlânın (meleklerinden) bir melek vardır. Onun biri doğuda diğeri batıda iki kanadı vardır. Bir kul severek benim üzerime salevât-ı şerife okuduğu zaman melek suya dalar, sonra silkinir Allahü teâlâ melekten damlayan her damladan bir melek yarattır. Bu melekler bana salevât okuyan kişiye kıyamete kadar istiğfar eder.”
Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Kim ki, Allahü tealâ kendisinden razı olduğu hâlde Allah’a kavuşmak isterse, benim üzerime çok salât okusun Çünkü bir kimse günde 500 defa bana salât okursa, ebediyen fakirlik görmez, günahları affedilir, hataları silinir, sevinci devamlı olur, duası kabul olunur, umduklarına nail olur, düşmanına karşı kendisine yardım olunur, hayır işleme hususunda kendisine yardım olunur, cennette Peygamberine arkadaş olur.”
Resûlullah efendimiz buyurdular ki: (Bir gün bana Cenab-ı Hakkın dört büyük meleği Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail (aleyhimüsselam) geldiler. Cebrail (aleyhisselam) bana dedi ki: “Ya Resulallah! Senin ümmetinden bir kimse sana günde on defa salevat okursa yarın kıyamet gününde ben onun elinden tutar, sıratı kuşlar gibi geçiririm” Mikail (aleyhisselam) de dedi ki: “Ben o kula senin kevser havuzundan kana kana içiririm” İsrafil (aleyhisselam) dedi ki: “Ya Resulallah! O kulun affı için başımı secdeye koyarım, Allahü teala onu affetmedikçe başımı secdeden kaldırmam” Azrail (aleyhisselam) de: “Ya Resulallah! Sana günde on defa salevat edenin ruhunu Peygamberlerin ruhunu kabz eder gibi kabzederim” dediler.
Salevat-ı şerife getirmek; “Allah ve melekleri Peygambere hep salat ederler Ey iman edenler! Siz de ona çokça salat edin ve tam bir teslimiyetle selam verin” (Ahzab sûresi, ayet 56) emrine itaattir. Günahların affedilmesine vesiledir.
TürkiyeGazetesi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.