inşirah Suresi ve Faziletleri

inşirah Suresi ve Faziletleri

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in 94. ayeti olan ve toplamda 8 ayetten meydana gelen ve birçok faziletleri ve sırları bulunan İnşirah Suresi…  bu bakımdan İnşirah Suresi’nin günlük olarak okunmasını tavsiye etmekteyiz.

Gerek maddi ve gerekse de manevi olarak hayır kapılarının açılmasına vesile olan İnşirah Suresi, aynı zamanda çağımızın yaygın görülen Depresyon, Ruhi bunalımlar, stres ve kaygı biri olumsuz durumların da ortadan kaldırılmasına vesile olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Doğrudan insan üzerinde meydana gelen sıkıntıların ele alındığı ve kaldırılmasına vesile olunduğu konusu ele alındığı İnşirah Suresi, bu vesile ile yalnızca insan sıkıntılarının giderilmesinde okunması gerekmektedir.

Mekke’de nasil olan ve Ferahlamak anlamını taşıyan İnşirah Suresi, Yüce Rabbimizin peygamber efendimize sunduğu çeşitli lütufları konu edinmekte ve bu vesile ile her zorluk ile birlikte bir kolaylığın bulunduğunu belirtmektedir.

İnşirah Suresi Faziletleri İse Şunlardır;

İnşirah Suresi günlük olarak 7 defa okunması durumunda okuyan kimsenin kalp daralmasından kurtulmasına ve bol rızık nimetine sahip olmasına vesile olmaktadır.

5 vakit farz namazı sonrasında okunmasına devam edilmesi durumunda, Yüce Rabbimiz okuyan kimsenin tüm işlerini kolaylaştırdığı gibi, o kimsenin herhangi bir kederli durumu söz konusu olması durumunda da en kısa zamanda kederinden kurtulmasına vesile olmaktadır. Bu vesile ile, okuyan kimse için beklenmedik alanlarda rızık kapıları açılarak, kalbinin daima huzur içerisinde bulunmasına vesile olmaktadır.

Göğüs daralması problemine sahip olan ve ruhsal bir sağlık problemine sahip olan bir kimse üzerine İnşirah Suresi devamlı bir şekilde okunması durumunda, Allah’ın izni ile hastanın en kısa zamanda şifaya kavuşmasına vesile olmaktadır.

İnşirah Suresi devamlı bir şekilde okunması alışkanlık haline getirilmesi durumunda, okuyan kimsenin gerek kalbi, gerek ruhi ve gerekse de fiziki anlamda rahatlamasına ve huzurlu olmasına vesile olmaktadır.

Gönül darlığı ve ruhsal bunalımlardan kurtulmak için İnşirah Suresi hergün 7 veya 41 adet okunması durumunda, inşallah okuyan kimsenin en kısa zamanda hastalığından kurtulmasına vesile olmaktadır.

Kısa bir sure olması sebebiyle ayrıca kolay okunabilen İnşirah Suresi faydaları aynı zamanda rızkın bollaşmasında ve bereketlenmesinde de etkili bir sure olduğunu ve bu vesile ile de İnşirah Suresi’nin hergün okunması gerektiğini tavsiye etmekteyiz.

İnşirah Suresi Okunuşu

-Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

1- Elem neşrah leke sadrâk.

2- Ve vada’nâ ’anke vizrâk.

3- Elleziy enkada zahrâk.

4- Ve refa’nâ leke zikrâk.

5- Feinne me’al’usri yusrâ.

6- İnne me’al’usri yusrâ.

7- Feizâ ferağte fensab.

8- Ve ila Rabbike ferğab.

İnşirah Suresinin Anlamı, Meali

-Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

1- Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?

2-3 Belini büken yükünü senden alıp atmadık mı?

4- Senin şânını ve ününü yüceltmedik mi?

5-6 Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.

7-8 Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul ve yalnız Rabbine yönel.