Mevlid Kandili’nde Tesbih Namazının Kılınışı

Mevlid Kandili’nde Tesbih Namazının Kılınışı 

Mevlid Kandili'nde Tesbih Namazının Kılınışı
Mevlid Kandili’nde Tesbih Namazının Kılınışı 

 

Mevlid Kandili’nde kılınması hayırlı kabul edilen tesbih namazı her rekatta 75 defa aşağıda yer alan tesbih namazı duası okunarak kılınan ve dört rekattan oluşan bir nafile namazdır. Tesbih namazının her rekatında Sübhaanellaahi velhamdü lillâahi velâa ilâahe illallaahü vellaahü ekber velâa havle velâa kuvvete illâa billâahil aliyyil aziym.” diye tekbir alınması gereklidir.

Allah rızası için nafile namaza niyet ederek Allahü Ekber diye namaza başlanır. Sübhaneke’den sonra on beş kere Sübhaanellaahi velhamdü lillâahi velâa ilâahe illallaahü vellaahü ekber velâa havle velâa kuvvete illâa billâahil aliyyil aziym okunur. Sonra Eûzü Besmele çekilerek Fatiha ile bir sûre daha okunur. Arkasından tekrar on defa “Sübhanallahi…” tekbiri okunur.

Sonra rükûa varılıp rükû tesbihlerinden sonra yine on defa “Sübhanallahi...” okunarak rükûdan (Semi’allahü limen hamideh, Rabbena ve lekelhamd denilerek) kalkılır.

Bu kıyam halinde de on defa “Sübhanallahi...” okunur. Ondan sonra secdeye varılıp secde tesbihleri yapıldıktan sonra yine on defa “Sübhanallahi...” okunur. Secdeden tekbir ile kalkılır ve celse halinde yine on defa “Sübhanallahi...” okunur.

İkinci secdeye tekbir ile varılıp üç defa yine secde tesbihleri yapıldıktan sonra on defa “Sübhanallahi…” okunur. Böylece namaz tekbirlerinden fazla olarak alınan tekbirlerin toplamı “Yetmiş beş” olur.

Bu birinci rekâttan sonra ikinci rekâte kalkılır ve yine önce on beş defa “Sübhanallahi…”okunur. Sonra birinci rekâtta yapıldığı şekilde kılınarak ka’de (son oturuş) yapılır. Tahiyyat ile Salâvatlar okunur ve selâm verilir.