Miraç Kandili ve Miraç Kandili ibadetleri

Miraç Kandili ve Miraç Kandili ibadetleri 

Miraç Kandili ve Miraç Kandili ibadetleri

Receb’i şerifin 26. gecesini 27.ci gecesine bağlayan gece Miraç kandilidir.Bu Gece Sevgili Rasulümüz Allahın izni ve emriyle nice alemlere seyahat etmiştir.

Bu gecenin esrarından, rahmet ve bereketinden istifade etmek için yapılacak bazı ibadet ve zikirler vardır. Ancak bu geceyi oruç ile karşılamak çok faziletlidir.

Bu gece yani miraç kandilinde evvela tesbih namazı kılınmalı daha sonra bu geceye mahsus olan ve sünnet olarak varid olan 12 rekat hacet namazı kılınır.

Bu gecede, kaza namazı kılınabileceği gibi kaza namazı borcu olanlarda nafile ve kandil namazı kılabilirler.

Bu gece yatsı namazından sonra 12 rek’at hacet namazı kılınır. Her rek’atte bir Fatiha ve 10 ihlas’ı şerif okunur. Bu namaz 100 rek’at te kılınabilir.

Namaza şöyle niyet edilir:

Ya Rabbi,rıza’i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Rasulü Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu aff-ı ilahine, feyz-i ilahine ve rıza-i ilahine mazhar eyle.”Allahü Ekber

Namazdan sonra:
-4 Fatiha-i şerife
-100 def’a tesbih duası:Sübhanellahi vel-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vellahü ekber,Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil-azıım.”,
-100 istiğfarı şerif,(esteğfirullahel azıım ve etübü ileyh)
-100 salevat-ı şerife (Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedokuyup dua edilir.

-Bu namaz her rek’atte 100 ihlas okuyarak 10 rek’at kılınır veya 10 ihlas okuyarak 100 rek’at kılınırsa;-bunu yerine getiren mü’min bu namazın feyiz ve bereketi ile huzur-u ilahiye namaz borçlusu olrak çıkmaz.

-Miraç gecesi kılınacak namaz hakkında Rasulüllah Efendimiz:

“Receb ayında bir gece vardır. O gece ibadet bin yıl ibadet sevabına eşittir ki,O gece Miraç gecesidir.Yani Receb’i şerifin 27. gecesidir.

“Bir Kimse ol güne hürmet edip saim(oruçlu) olur,gecesinde de 12 Rek’at namaz kılsa,ve her rek’atte 1 Fatiha ve yüz ihlas okusa Hak Teala o kimseye bin yıllık ibadet sevabı verir,ve onun yirmi yıllık günahını af eder.”

-Namazdan fariğ olunca (namaz bitince)oturup Cenabı Hakka layık senalar ve Rasülüllah Efendimize salevatı şerife getirilir. Ve müminler için dua ve istiğfar edilir.

Daha sonra 4 def’a Fatiha okuyup, Cenabı Haktan hacet dilenir. Haram olan bir hacet (ihtiyaç) dilemezse istediği her haceti makbul olur. Kabul edilecek duanın en küçüğü de onun Cehennem den azat olmasıdır.

Bu namaz Her rek’atte FAtiha’dan sonra 10 ihlas okuyarak 12 rek’atte kılınır ancak 100 ihlas okuyarak kılarsa bu sevaba nail olur.Ayrıca bu namazı 100 ihlasla kılınan namaz sebebi ile kişinin namaz borcu olmadan huzuru ilahi’ye çıkacağı ümid edilir.

Adetli olan bayanlar bu gece kandil namazı kılamaz. Bunun yerine eline tesbih alıp, tevbe  istiğfar ve salatı selamlar okuyarak iltica edebilir.