5 Vakit Namazın Hikmetleri ve Faziletleri

5 Vakit Namazın Hikmetleri ve Faziletleri 

5 Vakit Namazın Hikmetleri ve Faziletleri
5 Vakit Namazın Hikmetleri ve Faziletleri 

Resulullah “Bana haber veriniz ki kimin evinin önünden bir ırmak geçse ve beş defa o ırmaktan yıkansa onun üzerinde pislik kalır mı?” buyuruyor. Ashab da “elbette kalmaz” diyor işte günde beş vakit namaz kılanın durumu da böyledir. Yine Resulullah “insanlar beş sıkıntıda kalacaklardır. Birincisi ölüm anı ikincisi kabirde üçüncüsü münker nekir suallerine cevap dördüncüsü seyahat yani suallere cevaba göre günah ve hasenatın sevabının dağıtılması beşincisi Sırattır.” buyurunca Hz.Ebubekir ve ashab ağlamaya başladı.

CEBRAİL (AS): “ALLAH-U TEALA EBU BEKİR’E SELAM SÖYLEDİ”
Bunun üzerine Cebrail (as) gelerek “Ya Resulullah Allah-u Teala Ebubekir Sıddık’a selam söyledi. O her zehirin bir de panzehiri her hastalığın bir şifası olduğunu bilmiyor mu? Kim sabah namazını kılarsa ölümü ve ölüm anındaki durumu kolay olur. Kim öğle namazını kılarsa Allah onun kabrini nurlandırır. ikindi namazını kılana münker ve nekir sorularına cevap kolaylaştırılır. Akşam namazını kılanın sevabı artırılır. Yatsı namazını kılan sırat köprüsünü yıldırım gibi geçer.” buyurdu.
Resulullah Efendimiz “Eğer benim bildiğimi bilseydiniz muhakkak az güler çok ağlardınız” buyurmuşlardır. Hz. Ali (ra.) bildirdiği hadisi şerifte “Bir kimse hafife alsa namazını Allah-u Teala o kimseyi on beş bela ile cezalandırır.  

1-Salih ve saliha kimselerin defterinden silinir. 
2-Hayatından bereket kaldırılır. 
3– Rızkının bereketi kaldırılır. 
4-Bir hayır hasenatta bulunsa da onu kabul edilmiyor. 
5-Duası kabul olunmaz. 
6-Salihin duasından nasip almaz. Kendisi kılsa milyarlarca Müslümanın duasından nasibini alıyor. 
7-Ölürken ateş içinde kalır su bile içemez 
8-Ölümü ansızın olur. Tövbe edecek zamanı bulamaz. 
9-Ölürken üzerine büyük ağırlık gelir. 
10-Kabir onu sıkar. 
11-Kabirde zulmette kalır. 
12– Münker ve nekir suallerine cevapta kusurlu olur. 
13-Kabrinden kalktığında Allah-u Teala ondan razı olmaz. 
14-Hesabı şiddetli olur. 
15-Cehenneme sevk olunur.”

“NAMAZI TAM OLANLARA KIYAMETTEKİ SORGULAMALARDA KOLAYLIK GÖSTERİLİR”

Peygamber Efendimiz “Kıyamette muhasebeye evvela namazdan başlanır. Eğer namaz sorularına cevap verilirse diğer suallarde kolaylık gösterilir.” buyurmaktadır.
Namazı huşu ile kılanlar felah bulurlar.” Mü’min suresi 1. ve 2. ayet mealidir. Namazı huşu ile kılmakta tarikat ile mümkün olur. Namazı ehven tutanların başına gelecekleri Resulullah(sav) şöyle buyurmaktadır: (Yani namazı tam anlamıyla vaktinde kılamayan gelişigüzel kılanlara)  

Dünyada olan zararları : 
1- Rızkından bereket kalkar
2- Hanesinden bereket kalkar
3- İman nurunu kaldırır.
4-Müslümanlar yanında da ayıplanır.

Ölüm anındaki zararları: 
1- Susuz olarak vefat eder. Su yanında olsa dahi kullanamaz. 
2- Aç olarak ölür 
3- Ruhunu almak güç olur. 
4- imansız gitmesi muhtemeldir.

Kıyamette ki zararları: 
1- Kabirden kalkınca yüzü siyah olarak kalkar. 
2-Hesabı gayet güç olur. 
3- Cenab-ı Hakk’ın rahmetinden uzak olduğu alnında yazılı olur. 
4-Cehennemdekilere dahil olur.
Çünkü namaz edepsizlikten akıl ve şeriata uymayan her şeyden uzak tutar” buyuruyor Cenab-ı Allah. Ana babalar çocuklarını çok sever. Çirkin dahi olsalar çok sever. Eğer insan Cenab-ı Allah’ı severse her emri de hoş görülür ve sevilir. Bir ayeti kerimenin mealinde buyuruyor ki :
“Müslümanın cennette de cehennemde de makamı vardır. Eğer namazı devamlı olarak kılarsanız cennetteki makama ulaşırsınız.” Mesela; yatsı namazını kılarsanız yatsı için cehennemde yanan ateş söner. Sabah namazı için yanan ateş devam eder. Eğer sabah namazını kılarsanız o da söner. Böylece yanıp sönmeler devam eder.

HUŞU İLE NAMAZ NASIL KILINIR?
Namaza başlarken kendimizi sırat köprüsünün üzerinde görmemiz lazım. Sağımız cennet solumuz cehennem. Arkamızda ise Azrail as. Var. İki kaşımız arasında da Kabe’yi Muazzamayı göreceğiz.
Ellerimizi kaldırdığımızda da ellerimizin biri dünyayı öbürü de ahireti temsil edecek. ‘Ya Rabbi emrin olan namazı huzurunda kılmak için geldim.’ demeliyiz. Allahu Ekber deyip elini kaldırdığın zaman bütün aklın ve şuurunla beraber bu tekbiri alacaksın. Farzdır. Yani ‘Ya Rabbi sen büyüksün‘ deyip dünyayı arkaya atıyorum diyorsun. Ellerini bağladığın zaman da ‘Ya Rabbi ne kadar kötü düşüncelerim varsa huzuru ilahinde bunları dağıtıyorum1 diyorsun. Ondan sonra subhaneke ve fatihadan sonra rükuya varırsın. Rüku islam’la beraber gelmiştir. Önceden direk secdeye varılıyordu. Rükuda ‘Ya Rabbi ben Sen’i noksan sıfatlardan tenzih ediyorum. Ya Rabbi ben kemal sıfatınla Sen’i takdis ederim‘ diyorsun. ‘Ya Rabbi ben Sen’in büyüklüğünü söylemekten acizim. Sen kendi büyüklüğünü nasıl biliyorsan ben de öyle kabul ediyorum‘ diyeceksin.

ALLAH SANA GÜNDE BEŞ DEFA RANDEVU VERİYOR!
Namaz Allah ile kulun buluşmasıdır. En büyük zikir namazdır. Allah sana beş sefer randevu veriyor günde. Namaz kulun Allah’la konuşmasıdır. Bu fırsatı kaçırmamak lazımdır. 

SECDE YERİNE BAKMAK GÖZBEBEĞİNİ DİNLENDİRİR!
Namaz gözümün nurudur ” diyor Resulullah.. Kıyamda secdeye bakacaksın. Gözbebeğinin en iyi dinlendiği andır. Beyin hücresi tam kapasite ile namazda çalışıyor. Glikoz beyin hücrelerine namazda ayakta iken yüzde 25 rükuda yüzde 40 secdede ise yüzde 75 oranında intikal ediyor.

NAMAZ TANSİYONA BUNAMAYA İYİ GELİR!
Onun için beş vakit namaz kılan buna-maz. Aynı zamanda tansiyonu da yükselmez. Belden yukarda olan kan namazda rükuyla aşağı indiği için tansiyon düşer. Görüyorsunuz namaz ibadetinde Cenab-ı Allah peşin fayda veriyor.

İNGİLİZ DOKTOR ABDEST SUYUNU TAVSİYE EDİYOR!
Bir ingiliz doktor 746 çeşit hastalık vardır. Bunun 2/3’si abdest suyuyla giderilir” diyor. Çünkü ağızdan burundan giren mikrop abdest suyuyla temizleniyor. Namaz kılarsan vücudunun direnci artıyor. Allah seni bu abdestle koruyor. Sonra imanını kurtarıyorsun. İnsan namaz kılmaya mecburdur. Çünkü Cenab-ı Allah buyuyor ki: “Ben insanları ve cinleri Bana ibadet etsinler diye yarattım“. Buraya dikkat edin. “Sizi ve cinleri kendim için yarattım beni tanıyasınız ibadet edesiniz diye yarattım” buyuruyor..
Beyninin altında gudde var. Bu vücuttaki yüzlerce guddeyi orkestra şefi gibi yönetir. Üzüntü huzursuzluk halinde burada spazm olur ve bütün diğerlerine -guddelerine- sinyal verir. Vücutta kasılma olur. Hormon kan damarının içine akamaz. Hormonal sistemde hastalık başlar. Bu durumda da doktor bir şey yapamaz. Bunun çaresi buradaki spazmı kaldırmak. Bu nasıl olur? Allah iman etmekle güvenmekle sevmekle olur. islam’ın altı şartını yaşarsan dosdoğru iman etmiş olursun. Böylelikle oluşan sevgide hormona akar. Demek ki Birbirimizi sevmeliyiz ihlas içerisinde yaşarsak Allah bize rahmet eder.

ALLAH-U TEALA BUYURUYOR: “İHLAS BENİM SIRRIMDIR. BEN ONU SEVDİĞİM KULUMUN KALBİNE VERİRİM”
İhlas nedir? Allah “O benim sırrımdır. Ben onu sevdiğim kulumun kalbine veririm” buyurur. Bunu melek bilmez ki sevap yazsın.. Şeytan bilmez ki bozsun ihlassız amel Allah tarafından kabul görmez.
Cenab-ı Allah insanı yaratırken bu guddeye insanın şifresini koyuyor. Bizim yaradılışımız bünyemiz Allah’a ibadet etmeye uygun şekildedir. Nefse muhalefet etmek şart. istersen evliya ol. Çünkü nefis Allah’ın en büyük düşmanıdır.

CENAB-I HAKK “SEVDİĞİM KULUMA MUSİBET VERİRİM” BUYURUYOR!
İslam’ın 6 şartını nefsinde aksiyon olarak yaşayan müstesnadır. Başına gelen musibete sabredeceksin. Cenab-Hakk ben sevdiğim kuluma musibet veririm buyuruyor. Çünkü kulunun günahlarından temizlenmesi için bu musibeti Cenab-ı Allah veriyor. Bela musibet geldiği zaman haline şükredersen Allah senden razı olur. Sabredersen Cenab-ı Hakk seni Sıddıklar zümresine koyuyor. Yani Peygamberlerden sonra geliyorsun. 

DOKTORLAR HAYRETLER İÇERİSİNDE KALIYOR!
Veremli bir hasta çocuğu doktora götürüyorlar. Tahlilden sonra veremin dördüncü devresi görülüyor. Babasına “Amca bunu köyüne götür döşeğinde rahatça ölsün” diyorlar. Köye dönüyorlar. Köyün yaşlılarından biri bu çocuğa diyor ki: “Oğlum kabirde ilk sual namazdır. Namazını kıl ve kazalarını da boş zamanlarında kıl” diyor. Ve çocuk namazlarını ve kazalarını nafileleri kılıyor. Akciğerdeki zarlarda barınan mikrop vücut hareketleriyle ölür. Çocuk kazaları da kılmaya başlayınca “Anne bana pirzola yap köfte yap” diyor iştahı açılıyor iki ay geçiyor ve kendisinin iyileştiğini hissediyor. Gene istanbul’a gidip aynı doktora muayene oluyor. Doktorlar şaşırıyor bakıyorlar ki verem mikrobu ortadan kalkmış! Yerinde beyaz kireç şeklinde bir leke var. Çocuğa nasıl tedavi olduğunu hayretle soruyorlar. Nasıl oluyor bu işler? Namazdaki hareketler akciğerdeki mikrobun faaliyetini önlüyor. Namaz kılan insan vereme yakalanmaz. Diyelim ki mikrop vücuda girdi. Karaciğere sinyal gidiyor. “Bende verem mikrobu var. Daha özel hücre imal et” diyor. Ve karaciğer normal hücrelerin 6 misli hücre imal ediyor. Bu hücre mikrobu yutuyor ama hazmedemiyor. Ne olacak? Diğer hücreler onun etrafında kalsiyumla hava boşluğunu örüyorlar. Hava boşluğu kalkıyor. Verem mikrobu o hücrenin içinde havasız kalıyor ve ölüyor ve film çekilince o mikrop beyaz kireç şeklinde görünüyor. Tıbbi açıklaması budur.