Çok Unutkan Hafızası Zayıf Kişiler için Unutkanlık Duası

Çok Unutkan Hafızası Zayıf Kişiler için Unutkanlık Duası

Unutkanlık duası, kişilerin olayları ve önemli konuları sıkça unutması, hafızasının zayıflaması halinde Allah’tan yardım istemesi ve dua etmesi gerekir. Okuduklarını anlayamayanlar, öğrenmekte güçlük çekenler, öğrenciler bu dualar yoluyla Allah’a yalvarmalı, unutkanlık sorunlarının giderilmesini istemelidir.

Dua etmek Allah ve kul arasındaki köprünün kurulmasını sağlar. Siz isterseniz, Yüce Rabbiniz size dilediğinizi verecektir.

“Allahümmerzukna hıfzal mürselin ve ilhamel enbiyai ve fehmel evliyai bi keramike ya ekramel ekramin ve bi rahmetike ya Erhamerrahimin.”  

Bu duayı okumak hafızayı güçlendirecek, derslerde başarılı olmayı sağlayacaktır. 40 gün boyunca sabah namazı vakti gelmeden yani seher vaktinde 7 defa Fatiha suresi okuduktan sonra, 70 defa okunduğunda, unutkanlık sorunundan kurtularak hafızanın güçlendiğini göreceksiniz.

 

Tüm mümin insanlar için istiğfar ederek şu dua edilmelidir; 

“Allah’ım beni hayatta kıldığın sürece bana günahları terk ettirip, merhamet et. Ey arzın yaratıcısı, ey izzet sahibi ikramına dil uzatılmayan izzet sahibi olan Allah’ım! Ey Rahman! celalin hakkı için, kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına kalbimi icbar eyle. Seni bana razı olacak biçimde okumama yardım et! Ey semavat ve arzı yaratan, kitabınla benim gözlerimi nurlandırmanı, dilimi açmanı, göğsüme ferahlık vermeni, bedenimi yıkamanı diliyorum. Hakkı bulmam için bana sadece yardım edebilirsin. Bana her şeye ulaşmak için gereken kuvvet ve gücü verecek olan sadece yüce Allah’tır!” 

Bu duayı bu şekilde edenlerin hafızası güçlenecek, unutkanlık sorunu kalmayacaktır. Bu dua Hıfz duası olarak bilinmektedir. Peygamberimiz tarafından, Kuranı hafızasında tutamayan Hz Ali’ye tavsiye edilmiştir.

 

  • Sabah güneş doğmadan önce, 786 defa Bismillahirrahmanirrahim okunmuş olan bir bardak suyu içmek faydalı olur. Buna 7, 11 ve 21 gün süreyle devam edilmelidir.
  • Gün içerisinde herhangi bir saatte Kalem suresini bir bardak suya okuyarak, bu suyu içmek gerekir.Nun ve’l -kalemi ve ma yestrun. Ma ente bini’meti Rabbike bi-mecnun. Ve inne leke le-ecren ğayre memnun. Ve inneke le ala hulükın azim. Fesetübsirü ve yübsirun. Amin” 
  • Her şeyi çabuk unutan, zihni kapalı olan kişiler sabahları bu zikirleri yapmalı, suya okuyarak aç karnına içmelidir. 150 defa Ya Alim“, 148 defa Ya Muhsi“, 786 defa Besmele“, 198 defa Ya Allah, Ya Hayy, Ya Cami, Ya Kafi.” 

 

Perşembe günü sabah namazından sonra bir bardak su’ya şu ayetler okunup içilir.(Bakara;1-5)

Bismillâhirrahmânirrahîm 

1.Elif Lâm Mîm.

2.Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.

3.Onlar gayba inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar.

4.Onlar sana indirilene de, senden önce indirilenlere de inanırlar. Ahirete de kesin olarak inanırlar.

5.İşte onlar Rab’lerinden (gelen) bir doğru yol üzeredirler ve kurtuluşa erenler de işte onlardır.

 

Gece Yatmadan Önce 27 defa aşağıdaki duayı okuyun:

“Ya kayyumu fela yefutun şeyun min ilmih.” 

Bu dua pazartesi gecesi 120 defa okunursa kişi şeytani rüyalardan kurtulmuş olur.