Evladın Anaya Babaya Duası

Evladın Anaya Babaya Duası

Okunuşu: “Rabbirham hüma kema rabbeyani sağira.”

Manası.” Ey Rabbim! Anne ve babama merhamet ederek esirge. Çünkü onlar beni küçükken nasıl merhamet ederek yetiştirip büyüttüler ise Sen de öyle acı ve merhamet eyle.” demektir. (Sure-i İsra)

İzah ve açıklama:

Bu ayet-i kerimede Cenab-ı  Hakk,bir evladın ihtiyarlamış olan anne ve babasına ne yolda, ne şekilde duacı olmasını göstermektedir.

Bir anne -babanın evladı üzerindeki emeği ve hakkı hatırlatılmaktadır. Bir evlad anne rahminde var olmaya başlamasıyla, o muhterem, çilekeş annenin çilesi başlamıştır. Bu çile 9 ay sürer. Ölümle pençe pençeye gelen anne evladını dünya yüzüne getirip minik evlada şefkat dolu kucağına alır. Yemez yedirir, giyme giydirir. Uyumaz ninni söyler. Bu 10-15 yada 20 yıl sürer. İşte ayette bu incelikler hatırlatılarak evladın anne ve babaya  bu incelik,bu kadir şinaslık duygularıyla Cenab-ı Hakk’a açılan niyaz ve dua elleri boş çevrilmiyeceğini hatırlatmaktadır.

Ayette “Onlar,anne ve babana merhamet ederek,acıyarak saygıdolu,güven dolu tevazu kanatlarını indir.Onlar için şöyle dua et:

“Ey Rabbimiz! Onlar beni küçükken terbiye edip yetiştirdikleri, büyüttükleri gibi, Sen de kendilerine merhamet et. Rabbınız, içinizdekini çok daha iyi bilir.”

Allah, kullarının içindeki samimi duygu ve düşünceleri çok iyi bilir. Onun için Allah rızası için anne-babaya bakılmalı, dua edilmeli, affı dilenmeli.