Hz. Adem’in Duası (Peygamberlerin Duaları)

Hz. Adem’in Duası (Peygamberlerin Duaları)

Hz. Adem’in Duası
Hz. Adem’in Duası
Hz. Adem’in Duası
Hz. Adem’in Duası

Türkçe Okunuşu:

Allahumme inneke ta’lemü sırrî ve alâniyeti, fakbel ma’zireti, ve ta’lemü hâcetî fe a’tinî suâli, ve ta’lemü mâ fi nefsi fağfirli zünubi.
Allahumme inni es’elüke imanen yübâşirü kalbî ve yakînen sâdikan hattâ a’lemu ennehü lâ yusîbunî illâ mâ ketebte aleyye ve raddınî bimâ kasemtelî.

Türkçe Anlamı:

Ey Allah’ım, muhakkak sen benim gizli ve açık işlerimi bilirsin, özrümü kabul et. Benim ihtiyacımı bilirsin, arzumu ver. İçimde olanı da bilirsin. Günahlarımı affeyle yâ Rabbi. Ben senden kalbime öyle bir iman ve yâkin vermeni istiyorum ki, Senin takdir etmiş olduğundan başka bir şeyin bana isabet etmeyeceğini bileyim ve Senin taksimatına razı olayım.

Açıklama:

Bu duada sızlanış vardır. bütün dileklerimizin kabulü için yalvarış var, Gönlümüzün safileşmesi ve iyi duygularla donanması istenmektedir. Ayrıca imanın kuvvetleşmesi, yakinimizin sağlanması dileğinde bulunuluyor. Nitekim İbrahim sûresinde bu duaya benzeyen ayet-i kerime Hz. İbrahim tarafından dua olarak okunmuştur. İşte bunda böyle bir özellik vardır. Herşeyden önce Allah’ın rızasının tahsili istenmektedir.