Peygamber Efendimizin Dilek Duası ve Dilek Namazı

Peygamber Efendimizin Dilek Duası İçin Tavsiyesi

Çocuklarını idarede sıkıntı çeken kişiye Peygamber Efendimiz (s.a.v);

“Neden istiğfar etmiyorsun? Ben günde yüz defa istiğfar ederim” buyurmuştur.

İstiğfar edileceği zaman manasını düşünüp idrak ederek yüz defa;

“Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh” demelidir.

Bu duanın anlamı ise şöyledir:

“Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istiğfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.”

PEYGAMBER EFENDİMİZİN DİLEK Namazı İÇİN TAVSİYESİ

İbni Mes’ud (r.a) rivayet ediyor;

Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu;

“Gece veya gündüz 12 rekat namaz kılarsın, her iki rekatta Tahiyyat okursun. Namaz bitince son tahiyyattan sonra Allah’a hamd ve sena eder, Peygamber (s.a.v)’e  salavat okursun. Secde de iken 7 Fatiha sûresi,7 Ayetül-Kürsi  oku,10 kere de;

“Lâ ilahe illallahü vahdehü la şerikeleh lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve âlâ külli şey’in kadiry.”

“Allah’tan başka ilah yoktur. O tektir ve ortağı yoktur. Mülk O’nundur ve hamd Onadır. O her şeye gücü yetendir.” Der ve şu duayı okursun.

“Allahümme inni es’elüke bimeâkıdi’l izzi min ârşike ve müntehâ’r-rahmeti min kitâbik,vesmike’l-e’zami  ve ceddike’l-e’lâ ve kelimâtike’t-tâmmeti.”

“Allah’ım! Ben arşındaki izzetli yerlerin, Kitap’ındaki sonsuz rahmetin, İsm-i A’zam’ın, yüce azametin ve mükemmel buyrukların hürmetine senden diliyorum.” Der Allah’tan dilediğini istedikten sonra başını secdeden kaldırır.(daha sonrada) sağa sola selam verirsin.

Türkçe Yapılabilecek Dilek Duası

“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed (s.a.v)’i araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed (s.a.v), seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”

Dilek Duası Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

  • Bela veya sıkıntı gelmeden önce çokça istiğfar edilmelidir.
  • Duaya hamd ve salavatla başlamalıdır.
  • Dualarım niçin kabul olmuyor dememelidir.
  • Bir dileği olanlar bunun için adakta bulunurlarsa dilekleri daha kolay kabul olunur.
  • Dua samimi bir şekilde yapılmalıdır.