Peygamberimizin iftar Duası ve Türkçe Anlamı

Peygamberimizin iftar Duası ve Türkçe Anlamı

Peygamberimizin iftar Duası ve Türkçe Anlamı  

İftar duası çok kıymetlidir. Öyle ki; Hz. Muhammed, tüm müslümanlara bu duanın reddolunmayacağını müjdelemiştir. Hz. Muhammed bir hadiste iftar duasının hikmeti ile ilgili şunları bildirmiştir.

Üç kimsenin duası reddolunmaz” iftar sırasında oruçlunun duası, adil hükümdarın duası, mazlumun duası. Allahü Teala bu duaları semaya yükseltir, gökyüzünün kapılarını açar ve” izzet ve cemalime yemin olsun ki, bir süre sonra da olsa, sana yardım edeceğim” diye yemin eder.

PEYGAMBERİMİZİN İFTAR DUASI VE TÜRKÇE MANASI

Sevgili Peygamberimizi Hazreti Muhammed, iftar vakti orucunu açarken Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.” diye dua ederdi.

İFTAR DUASININ TÜRKÇE MANASI

Peygamberimizin ettiği İftar Duası’nın Türkçe manası ”Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.”

Peygamberimizi orucunu açtıktan sonra ise “Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Tealaya sevap kesinleşti.” derdi.

40 YILDIR OKUNAN EN GÜZEL İFTAR DUASI

Ramazan ayında iftar vaktinin olmazsa olmazı ise İftar Duası’dır. Ülkemizde neredeyse 40 yıldır okunan iftar duası ise ilahiyatçı Faruk Ermemiş’in kaleminden alınmıştır. Her akşam iftar vaktinde okunan en güzel iftar duası sözleri şöyle;

-Allah’ım senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım. Ey, bağışlaması bol Rabb’im, beni, ailemi, milletimi, devletimi ve inananları koru. Rahmetini, yardımını esirgeme ülkemizden. Bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver. Senin her şeye gücün yeter. Amin.

TÜRKÇE VE ARAPÇA İFTAR DUALARI

İftar vaktinde illa şu dua okunacak diye bir şart yoktur. Herkes yüreğinden geldiği gibi dua edebilir. Peygamberimizin de müjdelediği gibi oruçlu kişilerin iftarda ettikleri dua reddolunmaz. Aşağıdaki duaları da okuyarak iftarda orucunuzu açabilirsiniz.

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü.

TÜRKÇE MANASI

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.” 

”Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.”

TÜRKÇE MANASI

Allahım! Senin senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla oruçumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allahım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.