Selam Alıp Vermenin Faziletleri

Selam Alıp Vermenin Faziletleri

Selâm da duâlar arasındadır. Selâm, Allah’ın isimlerinden ve doksan dokuz esmâ-i hüsnâdan bir isimdir. Bununla birbirimize kenetlenmek ve birbirimize duâ etmek ne mübarek bir girişimdir. Müslümanlığın özelliklerinden bir tanesidir. Selâm hakkında kitaplarımızda çok geniş izahat vardır. Bizim burada yapacağımız açıklama, duâ ile ilgili olan husustur. İnsanlar birbirlerine her bakımdan muhtaçtır. Ve birbirlerine yapacakları duâlar çok lüzumludur. Günahsız ağızlarla birbirimize duâ etmek işte budur. Bir müslümanın, yolda karşılaştığı bir müslümana selâm verip geçmesi, ona bol bol duâ etmesi demektir. Karşısındaki müslümanın da aynısıyla ona mukabele etmesi ne güzel bir harekettir.

Selam alıp vermenin fazileti. Bu hususta Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor:

“Bir selâm ile selâmlandığımız vakit, ondan daha güzeli ile selâm alın, veya aynı ile mukabele edin. Çünkü Allah herşeyi muhasebe eder. ”1 Nisâ, 86.

Eve girerken selâm vermek gereklidir:

“Evlere girdiğiniz vakit Allah tarafından mübarek ve pek güzel bir sağlık (dilemiş) olmak üzere kendinize selâm verin.”2 Nur, 61.

Başkalarının evine selâmsız girilemeyeceğini de unutmayalım:

“Ey îman edenler, (ev ve) odalarınızdan başka (evlere ve odalara) sahipleriyle alışkanlık peyda etmeden ve selâm da vermeden girmeyin. ”3 Nur, 27.