Yunus Peygamberin Duası, La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin

Yunus Peygamberin Duası, La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin

Yunus Peygamberin Duası, La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin 

«Yunus  Aleyhisselam’ın  balığın karnında  bulunduğu sürece  bu duayı okudu.:
LA İLAHE İLLA ENTE SÜBHANE­KE İNNİ KÜNTÜ MİNE’Z-ZALİMİN.
Manası :
«Senden başka hak ma’bud yoktur. Seni tenzih ederim. Şüphesiz ki ben zalimlerden oldum» 

Her kim bu dua ile  herhangi (meşru) bir işinde, dua edecek olursa mutlaka Allah onun bu duasını kabul buyurur.

Ben öyle bir söz biliyorum ki sıkıntı ve kedere düşmüş bir kimse onu söyleyecek olursa mutlaka o sıkıntı ve kederden kurtulur. O söz, kardeşim Yunus’un sözüdür. Karanlıklar içinde şöyle sesleniyordu: LA İLAHE İLLA ENTE SÜBHANE­KE İNNİ KÜNTÜ MİNE’Z-ZALİMİN

Yine aynı konu hakkında Resulüllah (S.A.V.) Efendimiz:buyurdular ki:
Balığın karnında bulunurken Hz Yunusun yaptığı dua şu idi: LA İLAHE İLLA ENTE SÜBHANE­KE İNNİ KÜNTÜ MİNE’Z-ZALİMİN» Hadisin son kısmında şu cümleler yer alıyor :
«Herhangi bir   müslüman bir şey hakkında bu duayı yapacak olursa, mutlaka Allah onun duasını kabul buyurur.»“Sa’d bin Malik (R.A.), Peygamber’den (S.A.V.) şunu işit­tiğini rivayet etmiştir:
«Aziz ve Celil Allah’ın ismi (öyle bir isimdir ki) onunla dua edilirse, Allah kabul eder. Onunla bir şey istenilirse Allah verir. O isim, Yunus bin Metta’nın yaptığı duadır.”

 

Diğer bir rivayette buyuruluyor ki:

«Herhangi bir hasta bu dua ile duada bulunacak olur da bununla kırk defa halini arzederse, mutlaka kendisine şehid sevabı verilir. Hastalıktan kurtulacak olursa günahları da bağışlanmış olur.»

Bazı salihlerden yapılan rivayete göre, salih bir kişi Resulüllah (S.A.V.) Efendimiz’i rü’yasında görmüş. Bunu fırsat bularak sormuş :

Ya Resulallah! Benim Allah’ıma karşı bir hacetim var.buyurdular ki: «Balığın karnında bulunurken Zinnun’un yap­tığı dua şu idi: LA İLAHE İLLA ENTE SÜBHANE­KE İNNİ KÜNTÜ MİNE’Z-ZALİMİN

Başka bir hadisi şerifte de :

«Bir şey hakkında muztar kalan kimse abdest alsın, abdestini güzelleştirsin, iki rek’at namaz kılıp selam versin ve namazdan sonra secde ederek şunu söylesin: LA İLAHE İLLA ENTE SÜBHANE­KE İNNİ KÜNTÜ MİNE’Z-ZALİMİN.. Ve bu­nu kırk defa tekrarlasın ve isteğini arzetsin. Nerede ve ne vakit arzu ederse Allah onun duasını ona göre kabul buyurur.» Ancak bunu gece yansı yapmak daha iyidir, daha güzeldir.

 Bir derdin sıkıntın olduğunda bu dua ile şöyle niyazda bulun Allah’a

Allah’ım!Senin kulunum ve falan kadının oğluyum, hayatım senin elinde bulunuyor. Bana dokunan bir kötülük, bir zarardan dolayı sana dua ediyorum. Derdimi sana arzediyorum ve Yunus’un (AS) dediğini diyorum: LA İLAHE İLLA ENTE SÜBHANE­KE İNNİ KÜNTÜ MİNE’Z-ZALİMİN.. Duamı kabul buyur, Yunu­sun duasını kabul buyurduğun gibi.. Onu gam ve kederden kurtardığın gibi beni de kurtar. Çünkü senin her şeye gücün yeter ve verdiğin sözden de asla caymazsın.

«Bir şey hususunda sıkıntıya düşen,onu elde etmekten aciz kalan veya onu def’edemiyen veya bulunduğu makamdan azledilmiş olup tekrar o makama dönmek isteyen kimse belirtilen ayeti kırk bir defa tastamam okusun. Bu sayıyı ne artırsın, ne de eksik tutsun. Ara yere de dünya sözü sokmasın.

 
Ancak bunu her sabah namazından sonra kırk gün okumaya devam etsin. Hiçbir günü kaçırmamaya dikkat etsin Kırk gün dolunca durumun ne olduğuna baksın. Nasıl olduğuna dikkat etsin.»
 
Çok defa denenmiş tecrübe edilmiş bir duadır…