Borçdan Kurtulmak İçin Okunacak Dua

Borçdan Kurtulmak İçin Okunacak Dua

Borçdan Kurtulmak İçin Okunacak Dua
Borçdan Kurtulmak İçin Okunacak Dua

Müslümanlar günlük hayat sıkıntılarından, ticarette karşılaştıkları sıkıntılardan, borçalrından ve bütün bunların getirdiği ruhi bunalım durumlarından krutulmak için şu duaları okumalılar.

‘’ Allahümme inni eüzü bike minelhemmi ve hazeni ve eüzü bike minel eczi vel keseli ve euzi bike minnel cubnin. Vel buhli ve euzü bike min galebeddine ve kahrir ricali. ’’

Bu duanın anlamı ve meali ise:ey allahım elem ve şaşkınlık halinden, acizlikten, bıkınlıktan, korkaklıktan, cimrilikten, borcun kendimi alt etmesinden ,insanların nefsimi kullanmaya çalışmasından ve karından sana sığınırım. Sen alemlerin sahibisin ve affedensin. şeklindedir. Borcu çok olanların ve bu nedenle ruhi bunalımlara girenlerin bu duayı okuyarak rahatlamaları ve dualarının kabul olması ile borçlarından kurtuşacakları bilinir.

Bir gün bir köle peygamber efendimiz ( sav ) yanına gelerek ey allahın resulu, benim sahibime borcum çok fazla ve ödeyecek gücüm olmadığından onun köleliğini yapıyorum demiştir. Peygamber efendimiz ( sav ) bunun üzerine ona şu duayır öğretmiş: ‘’ Allahümmekfıni bi haramik, ve ağnini bi fazlike ammen sivak. ‘’ ve bu duanyı okuyabildiği kadar okuması gerektiğini belirterek Allahcc seni duyacak ve senin yalvarışlarına şifa olacaktır. En kısa zamanda borçlarından kurtulacaksın ve efendinden kurtulacaksın demiş ve kısa bir süre sonra köle azad edilerek peygamber efendimizin yanına hür ve özgür biri olarak gelmiştir.

İmamı Rabbani ise borçların altında ezilenlerin ruhlarının suhhatli olması için : La havle vela kuvvete illa billa alüyyil azim, duasını gün içinde çok defa okumasını söylemiştir.