Duaların Makbul ve Kabul Olduğu Zamanlar

Duaların Makbul ve Kabul Olduğu Zamanlar

Duanın makbul olduğu vakitler:

1. Ezan ve ikamet arasındaki vakitler,
2. Yolculukta
3. Hastalıkta,
4. Yağmur yağarken
5. Kabe görülünce,
6. Arefe günü,
7. Recep ayının ilk gecesi,
8. İftar vakti,
9. Gece yarısından sonra,
10. Ramazan ayında, Oruçlu iken,
12. Cuma gecesi
13. Harp meydanında,
14. Misafirlikte,
15. Kalp hüzünlü iken,
16. Secde anında,
17. Bayram geceleri,
18. Kur’anı Kerim hatim edildiği vakit,
19. Farz namazlardan sonra,
20. Kandil gecelerinde,
21. Hacer-ül Esved’in yanında,
22. Zemzem içilirken.

Ne Zaman yapılan dua kabul olur

Allah hepimizin dualarını kabul etsin inşallah. İster çok inansın, ister az her Müslüman gün içerisinde mutlaka yönünü Allah’a çevirir ve dua eder. İnşallah hiçbirimizin duası geri çevrilmez.

Duânın kabul edilmesi için bazı şartlar olduğu söylenir işte bu şartların bazıları şunlardır.

1- Duâya, Euzü Besmele, Allahü teâlâya hamdü sena ve Resulüne salâtü selam ile başlamalıdır! Peygamberefendimiz (Sallalahü Aleyhi ve Sellem), duâya başlarken, (Sübhane Rabbiyel aliyyil alel vehhab) derdi. Allahü teâlâ, salevat-ı şerifeyi kabul eder. Duânın başı ve sonu kabul olunca, ortası da kabul olur. İki diz üzerine kıbleye karşı oturup, önce, günahları için istigfar okumalı, sadaka vermeli ve duâyı üçten fazla tekrar etmelidir!

2- İmanı doğru olmalıdır! (Bidat ehlinin duâsı kabul olmaz) buyuruldu.

3- Farzları yapıp haramlardan sakınmalıdır! Bir hadis-i şerifte de, (Haram yiyenin duâsı kabul olmaz) buyuruldu. Hadis-i kudside de, (Kulum bana fakat farzları yapmakla yaklaşır, nafile ibâdetleri de yapınca, onu çok sever, her istediğini verir, imdadına yetişirim.) buyuruluyor. Ebu Süleyman Hattabi hazretleri buyurdu ki: Bu hadis-i kudside bildirilen kişilerin duâsı kabul olur, duâ ettikleri de ,Muratlarına kavuşur.
Duâ şuurla edilmelidir

4- Uyanık kalble duâ etmelidir! Hadis-i şerifte, (Kabul edileceğine inanarak duâ edin, gafletle edilen duâ kabul olmaz.) buyuruldu.

5- Acele etmeden, kabul olana kadar devam etmeli! Hadis-i şerifte, (Duâ ettim, kabul olmadı diye acele etme! Allahtan çok iste! Çünkü kerem sahibinden istiyorsun.) buyuruldu.

6- Belâ gelmeden önce duâ etmelidir! Hadis-i şerifte, (Darda duâsının kabul edilmesini istiyen, genişken çok duâ etsin!) buyuruldu.

7- Yalvararak duâ etmelidir! Hadis-i şerifte, (Allaha yalvararak edilen duâ kabul olur) buyuruldu. (Ebu Yala)