Nazar Değmesini (Göz değmesini) Önlemek için Ayet ve Dualar

Nazar Değmesini (Göz değmesini) Önlemek için Ayet ve Dualar

Nazar değmesıni önlemek, Yahut değdiği sanılan nazarın  tesirini gidermek için okunan ayetler , dualar vardır. Bunlar şunlardır; Rasul-ü Ekrem Efendimiz, Kur’anın manasını içinde toplayan , Fatiha suresinin nazara iyi geleceğine işaret ettiği hadisinde şöyle buyurmuştur;

Allah’ın kitabında göz değmesini önlemek için sekiz ayet vardır. Bir kimse bu sekiz ayeti evinde okursa o gün o evde bulunanlara insanın ve cinninin zararı dokunmaz . Yani nazar erişmez.O sekiz ayetin 7.si Fatiha suresi, 8.si de Ayete’l-Kürsi ‘dir.

Büyük velilerdenHasan Basri Hazretleri göz değmesine karşı (Kalem suresinin 51-52 ‘inci ayetleri olan)Şu ayetleri okurdu.

 

وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُوإِنَّهُ لَمَجْنُونٌ

 

OKUNUŞU:Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semîûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun).

Bunlardan başka Peygamber Efendimiz in Kur’anı Kerimin En son surelerini teşkil eden (ihlas,Felak,ve Nas) Surelerinide okuyup tavsiye buyurmuştur.

  Nazar için;

Kalem suresi, 51-52 İnci ayetler (yukarıda). Ayete’l-Kürsi , İhlas. Felak ve Nas sureleri okunmalıdır.

Yine bazı eserlerden öğrendiğimize göre Rasul-ü Ekrem efendimiz ,Torunları Hasan ve Hüseyine Nazar değmesin Diye şu duayı okuduğu rivayet olunur.

 اَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّآمّةُ مِنْ كُلِّ شَيْطَاَنِ وَ هآمَّةِ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّ

Okunuşu: “Euzü bi-kelimatillahittammati min  külli şeytanın ve hammatin ve min külli aynin lamme.

Anlamı:     “Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.”

Alıntıdır