Sıla-i Rahim

Sıla-i Rahim
İslam’ın üzerinde hassasiyetle durduğu önemli değerlerden biri sıla-i rahim, akrabalarımızla sıcak ilişkiler kurmak, ilgilenmek, ihtiyaç duyduklarında onların yardımlarına koşmaktır.

Sevinçlerine ortak olup hüzünlerini azaltmaktır. Darda kaldıklarında onları ferahlatmak, düştükleri vakit ellerinden tutup kaldırmaktır.

Sıla-i rahim, insanı nefsiyle ve dertleriyle baş başa kalmaktan koruyan önemli bir ilişki biçimidir. Toplumu kalabalıklar yığını olmaktan kurtarıp adeta aileye dönüştüren, hayati bir prensiptir. Başta anne-babamız olmak üzere bütün akrabalarımıza şefkat ve merhametle muamele etmemiz, onlara karşı samimi ve güzel duygular beslememiz, bereketli ve mutlu bir hayat yaşamamızın da vesilesidir. Peygamber efendimiz (s.a.v.); “Rızkının bol, ömrünün bereketli olmasını arzu eden kimse, akrabasıyla bağlantısını devam ettirsin.” (Buhari, Edeb, 12) sözleriyle bu hususu dile getirmiştir.

O halde huzur ve bereket dolu, mutlu bir yaşam sürmek ve Rabbimizin rızasına erişmek için gönül bağlarımızı sağlamlaştıralım.

Alıntıdır : Diyanet Takvimi