EL-VACİD

EL-VACİD

Yaratılmışların sahibi ve yarattıklarını her an bulan, bilen, gören ve işiten” anlamına gelen “el – Vacid” ismi cemili el – Vacid olarak Kuranı Kerimde geçmiyor. Ancak Duha 7,8 Sad 44 ayetlerinde vecede buldu anlamına gelen fiil halinde Kuranda geçiyor.

Kainatı Allah yarattığına göre , göklerin ve yerin mülkiyeti ve otoritesi Allaha ait olduğuna göre yarattıklarını dilediği an bulan el Vacid olan Rabbimiz , Mekke çöllerinde kaybolan Muhammed (S.A.V)i bulup doğru yola ilettiğini , fakir bulup zengin ettiğini haber verir .(Duha 7-8)

Çöldeki her bir kum tanesini yaratan, hikmetini bilen , ve nerede olduğunu gören , dilediği anda bulan Allaha iman etmek bu dünya yolculuğumuzdaki yalnızlığımızı giderir .

Binlerce insanın içinde yaşayıp da yalnız kalan insanların tek sığınağı el –Vacid dir. Hücresinde tek başına yaşayanların da tek sığınağı. Gördüğümüz, duyduğumuz, tuttuğumuz, kokladığımız, tattığımız her şeyde el-Vacid i bulup vecde gelmeli.

el –Vacid e iman edenler yetimleri, garipleri, yalnızları, çaresizleri, zenginlik içinde çaresiz kalanları bulurlar onlara islami kurallar içinde yardım ederler .