Hacda Tavaf Ettikten Sonra Okunacak Dua

Türkçe Okunuşu:

Allahumme inneke ta’lemü sırri ve alaniyeti, fakbil ma’zirati, ve ta’lemü haceti featini süali ve ta’lemu ma fi nefsi, fağfirli zünubi. Allahumme inni es’elüke imanen yübaşirü kalbi ve yakinen sadıkan hatta a’leme ennehu la yusibuni illa ma ketebe li ve rıdan bima kasemte li.

Türkçe Anlamı:

Allah’ım, Sen şüphesiz benim gizli ve aşikar yaptıklarımı bilirsin. Özrümü kabul eyle. İhtiyaçlarımı da bilirsin, dilediğimi ver. Benim içimde bulunanı da bilirsin. Günahlarımı bağışla.
Ey Rabbim, ben Senden kalbimde öyle bir iman ve yakın diliyorum ki Senin takdir buyurmuş bulunduğundan başka bir şeyin bana dokunmayacağını bileyim. Ve senin bölüşmene razı olmaklığımı Senden diliyorum, ey Allah’ım.

Açıklama:

Tavaf bitince bu dua okunur, çeşitli sahalarda yalvarma ve yakarma yapılır. Tavaf Kabe’nin etrafında yedi defa dönmek demektir. Her dönüşteki dualar ayrı ayrıdır.
Tavaf bir kaç çeşittir. Farz olan tavaf: Bayram günü Arafat’tan sonra yapılan tavaftır. Aynı zamanda farzdır. Sünnet olan tavaf: Mekke’ye gidildiğinde kudüm tavafını yapmaktır. Üçüncüsü: Vacip olan tavaftır. Ayrıca nafile tavaflar da vardır. Ölen anne ve babamız veya bir dostumuz için yaptığımız tavaflar.
Aşk ile tavaf yapmak ve gereken duaları okumak en makbul bir amel mesabesindedir. Peygamberimiz tavaf esnasında bir çok dualar okumuş ve bizim okumamızı tavsiye buyurmuştur.